SonicWall Ücretsiz Destek Hizmetleri

Lisanslı bir SonicWall ürününe sahip olan herkes ücretsiz destek hizmetlerinden mesai saatleri içerisinde faydalanabilir . Destek Hizmetleri temel olarak belirli bir sorunun çözümü, konfigürasyon yardımı ve (eğer mümkünse) olası yazımlım buglarını düzenleyici alternatif düzenlemelerin yerine getirilmesini kapsar.

Hizmet Sunumu

Uzaktan bağlantı ile destek

E-posta ile bilgilendirme

Telefonda yardım ve yapılandırma

Hizmet Taahhüdü

Hafta İçi 09:00 - 17:00 arası erişim

Sınırsız sayıda destek kaydı açma

8 saatte müdahale, 3 günde çözüm

Hizmete Erişim

destek@sonicwalldestek.com

destek.sonicwalldestek.com

+90 850 346 92 55


Şimdi bir destek kaydı açın ...

Hemen şimdi bir e-posta göndererek ücretsiz destek kaydı oluşturun, sistem bir takip numarası oluşturacak ve size e-posta ile geri dönecektir. Destek isteğiniz uzmanlarımızın önüne düşecek ve en kısa sürede size geri dönüş sağlayacaktır.


Hizmet Şartları

Ücretsiz hizmet alabilmek için güncel lisansı olan bir SonicWall cihazına sahip olmanız gerekmektedir. Lisansı olmayan ürünleriniz için ücretli Profesyonel Destek hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.

Kapsam Dışı

Destek Hizmetleri tanımı gereği canlı ortamda çalışan sistemlerdeki bir arıza ya da sorunun giderilmesine yönelik aktiviteleri kapsar. Bir sistemin yeniden kurulumu ya da gündelik sistem yönetim operasyonları Ücretsiz Türkçe Destek Hizmetleri kapsamına girmez.