Hem güvenlik profesyonelleri hem de siber suçlular açısından bakıldığında 2016 yılı oldukça başarılı bir yıl sayılabilir. Güvenlik ekipleri geçmiş yıllarda kurumları sıkıntıya sokabilecek saldırıları başarı ile uzaklaştırmak adına çığır açan teknolojiler geliştirdiler. Aynı zamanda, ölçeğine bakmaksızın tüm kurumları hedef alabilen ve birçoğu için ciddi finansal sonuçlar doğuran yeni siber tehditlerin ortaya çıkışına şahit olduk.

2016 yılında tehdit alanında genişleme veya gerileme yaşandığını söylemek doğru olmasa da, evrildiğinden ve kaymalar yaşandığından bahsedilebilir. Siber güvenlik bir yıpratma savaşından ziyade bir silahlanma yarışı olarak algılanmalıdır ve her iki taraf da bu konuda olağanüstü bir şekilde inovatif davranmaktadır.

SonicWall Global Müdahale Savunma İstihbaratı (GRID) Tehdit Ağı’na göre, güvenlik ekipleri 2016 yılının gözle görülür başarılarından paylarına düşeni aldı. Geçtiğimiz yılların aksine, SonicWall kötü amaçlı yazılım hacminin 2015 yılı 64 milyon seviyelerinden 60 milyona, %6,25 oranla düşüşüne şahit oldu. Toplam saldırı teşebbüs sayısı ise yıllardır bir ilki yaşatarak 2015 yılı 8.19 milyar seviyelerinden 7.87 milyar seviyelerine geriledi.

Raporu PDF olarak indirin.