SONICWALL Danışmanlık, Denetim ve Destek Hizmetleri kendi içerisinde farklı aktivite ve yaklaşımları gerektirdiğinden dikey uzmanlık alanları olarak ayrıştırılmıştır. Öyle ki her bir hizmet için farklı profilde uzmanlarımız çalışmaktadır.

Bu hizmetleri temel olarak özetlemek gerekirse;

Danışmanlık Hizmeti bir kurumdaki Ağ Güvenliği ihtiyaçlarının SONICWALL ürünlerini baz alarak analizi, tasarımı, kurulumu ve kuruma özel yapılandırmasını içeren bir çalışma tipidir.

Denetim Hizmeti daha önce kurulumu yapılmış olan bir SONICWALL çözümünün üretici en iyi pratiklerine, kurum ihtiyaçlarına ve sektörel dinamiklere göre yapılandırılıp yapılandırılmadığı; eğer COBIT, ITIL, PCI-DSS, ISO27001 ya da diğer bir yönetişim çerçevesi ve/veya standard ile uyumluluğun gerektirdiği yükümlülükler söz konusu ise bu sistemlerle uyumluluğunu uzman danışmanlarımız tarafından gözden geçirilmesi ve raporlanması aktivitesidir.

Destek Hizmet ise mevcut durumda canlı ortamda çalışan SONICWALL sistemlerinde meydana gelebilecek olası her türlü olay ve problemlere karşı uzaktan ya da yerinde -belirli bir hizmet taahhüdünü kapsayacak şekilde- yardım aktivitelerinin yerine getirilmesidir.